Lymfatická masáž – vše co jste chtěli vědět a báli jste se zeptat

Lymfatická masáž – účinky

Hlavním účinkem manuální lymfodrenáže je podpora odtoku nadbytečné mízní tekutiny ze tkání bez toho, aby byl podpořen přítok krve do místa otoku. Tlak provedení musí být tak malý, aby podpořil kontrakční schopnost lymfatických cest, ale zároveň nedošlo ke zvýšené absorbci tkáňové tekutiny.

lymfatická masáž

Díky podpoře odtoku přebytečné tekutiny dochází k odplavení toxinů a ostatních škodlivin z organismu. Tím se tělo detoxikuje a dochází k lepšímu fungování vnitřních orgánů. Dalším účinkem lymfatické masáže je zlepšení funkce a výživy kůže a podkoží, čehož se využívá především při kosmetické lymfatické masáži. Délka působení jednoho hmatu je mezi jednou až čtyřmi sekundami se střídáním lehkého přítlaku a uvolnění. Každý hmat je pak opakován třikrát až sedmkrát.

Dalším kosmetickým účinkem manuální lymfodrenáže je zmírnění projevů celulitidy, zmenšení objemu stehen, břicha a boků. Tento účinek je způsoben odtokem přebytečné mezibuněčné tekutiny z těchto partií, zlepšením výživy těchto partií a postupným odbouráváním tukové tkáně.

S tím souvisí i lymfatická péče po liposukci – zlepšení vzhledu části těla po liposukci a zlepšení funkce. 

Shrnutí pozitivních účinků lymfatické masáže

  • Napomáhá zmírnění otoků
  • Zmírnění bolestí zad a krční páteře
  • Napomáhá zmírnění projevů migrény
  • Pomáhá při hubnutí či zmírnění celulitidy
  • Posiluje imunitní systém
  • Zmírňuje projevy atopického ekzemu
  • Celkový detox těla
  • Apod.

Provedení manuální lymfodrenáže

Při manuální lymfodrenáži je nutné nejprve se zaměřit na centrální krajiny, kterými jsou sběrné uzliny. Tyto uzliny se nacházejí podél krku, v nadklíčkové oblasti, v podpaží, v tříslech a na vnitřní straně stehen. Ty musí být důkladně vyprázdněny, abychom mohli postupně lymfu přesouvat z distálních částí těla směrem k uzlinám a srdci. Před každým provedením manuální lymfodrenáže je vždy prováděno bazální ošetření krku, aby se podpořil přenos mízy z konečného úseku mízního systému do systému žilního a směr do srdce. Ze srdce se smíšená lymfa s krví dostává přes slezinu do ledvin, které pomáhají vyloučit toxiny z organizmu.

Lymfatická masáž vs. přístrojová lymfodrenáž

Jak z názvu vyplývá, lymfatická masáž provádí terapuet pouze ručně, aplikuje se na všechny části těla a má větší účinek. Přístrojová lymfrodrenáž by se měla využívat jen jako doplňková terapie spolu s manuální, popřípadě je doporučována na domácí ošetření, zkombinována vždy s manuální od terapeuta. Jak při manuální, tak u přístrojové lymfodrenáže je vždy potřeba provést ošetření bazálních uzlin. Pro domácí využití je klient instruován, jak si má sám ošetřit oblast krku.  

Časté dotazy k manuální masáži

Jak dlouho má probíhat lymfatická masáž, aby byla účinná?

Manuální lymfodrenáž trvá 1 až 4 hodiny. Účinná je jak po aplikaci částečné (1 hodina) tak i po celotělové (3-4 hodiny).

Jak často lymfatickou masáž opakovat?

Manuální lymfodrenáž by se měla opakovat minimálně jednou týdně, než se odlymfouje celé tělo (3 až 4 týdny), následně by měl mít klient měsíc pauzu a pokračovat v terapii. U závažnějších či náročnějších případů se doporučuje podstoupit terapii 2x do týdne.

Jak se na lymfatickou masáž připravit?

Před manuální lymfodrenáží je potřeba dostatečně pít a mít na sobě pohodlné a volné prádlo. Během masáže je též potřeba pravidelný přísun tekutin, jelikož podporujeme pročištění a odvodnění organismu.

Mohu po lymfatické masáži pít alkohol?

Po manuální lymfrodrenáži se doporučuje nepít alespoň dva dny alkohol v jakémkoliv množství. Vedlo by to bolestem hlavy a otečení celého těla.

Mohu po lymfodrenáži sportovat?

V den provedení lymfatické masáže se nedoporučuje sportovat, či mít nějakou fyzicky náročnou aktivitu. Doporučuje se klidový režim se zvýšeným pitným režimem.

Jak dlouho po lymfatické masáži mohu jíst?

Jíst můžete bez problému hned po lymfodrenáži.

Mám po lymfodrenáži zvýšit příjem tekutin?

Ano, je velmi důležité zvýšit pitný režim, minimálně v den provedení manuální lymfodrenáže.

Je lymfatická masáž vhodná pro těhotné?

Manuální lymfodrenáž je vhodná pro ženy po 1.trimestru a to pouze v oblasti dolních končetin, horních končetin a obličeje.

%d bloggers like this: